27 Aralık - Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) sonunda müttefiki olan Almanya mağlup olduğu için, yenik sayılmıştı. Ülkemiz İngilizler, Fransızlar. Yunanlılar tarafından işgal edilmiş, gizli anlaşmalarla paylaşılmıştı. Atatürk 16 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuruyla Samsun’a çıkarak ulusal mücadeleyi başlattı. 25 Mayıs 1919’a kadar Samsun’da kaldı. Bu arada İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edildiğini öğrendi ve Havza’ya geçerek ‘‘Havza Genelgesini ‘’ ardından da ‘‘Amasya Genelgesi’ni yayınladı. Amasya Genelgesi, ulusal mücadelenin programını oluşturmaktadır. Bu genelge Türk ulusuna, ulusal egemenliğe kavuşması için yapılan ilk çağrıdır.

Atatürk 23 Temmuz-1Ağustos tarihleri arasında Erzurum Kongresini; 4-11Eylül 1919günleri arasında da Sivas kongresini topladı. Damat Ferit istifa ettirilerek Anadolu hareketinin ilk siyasal başarısı elde edildi. Sivas ve Erzurum Kongresinde seçilen temsil kurulu üyeleriyle 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldi. Ankaralılar Atatürk’ü Dikmen sırtlarında coşkuyla karşıladılar. Seğmenler Atatürk’ü ulusal giysiyle oyunlar oynayarak bağırlarına bastılar.

Atatürk’ün Ankara’yı merkez seçmesinin nedenleri şunlardır:

1.Haberleşme ve ulaşım olanaklarına sahip olması.
2. İstanbul’a yakın olması.
3.Batı cephesine yakın olması.

Bu tarihten sonra Ankara, ulusal mücadelenin sevk irade edildiği merkez oldu.

Peki,onurlu ve şerefli bir mücadele ile alınan Ankaramız ve Atamızın Ankara'ya gelişinin 93.yılını kutladığımız bu şerefli güne bugün ne oldu?
Tıpkı diğer değerlerimizi birer birer hain iktidar akp döneminde kaybettiğimiz gibi .2012 Türkiye'sinde Dikmen sırtlarında yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı bir ilköğretim okulu olarak hizmet veren ,taşıdığı isim ise ayrıca bir değer taşıyan okulumuz Yahudilerin anaokulları olarak hizmet eden fesat yuvaları olan lions kulübünün okula ek bina yaptırması sebebi ile 27 Aralık( Lions) İlköğretim okulu olarak değiştirilmiştir.Bakanlıkta bu özel gün taşıyan özel tarihimizin işgaline pervasızca onay vermiştir.Milli Eğitim bakanlığı ödenekleri har vurulup harman savrulurken ,OKULLARIMIZN ÖDENEKLERİ KESİLEREK BÖYLE HAİNLERİN KUCAKLARINA ATILMIŞTIR.EVET ARKADAŞLAR YANLIŞ DUYMADINIZ ;ARTIK MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SAYESİNDE ATATÜRK'ÜN ANKARA'YA GELİŞ TARİHİNİ LİONSLAR İŞGAL ETMİŞTİR.KENDİLERİNE MAL ETMİŞLERDİR.
Lütfen boş gözlerle bakıp,boş kutlamalarla zaman geçirip,işgali dahada güçlendirmeyelim,şuan yapılacak tek şey,ülkemizde oylarla gerçekleştirilmiş hain şer odaklarının iktidarlıklarına son vermektir.
ATAMIZIN ANKARA'YA GELİŞİNİ GERÇEK ANLAMDA VE DAHA YÜREKLİ KUTLAYACAĞIMIZ AYDINLIK GÜNLERE ERİŞMEK DİLEĞİ İLE ÜLKEMİZİN ŞANLI KURUCUSU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ANKARA'YA GELİŞİNİN HEYECANINI YÜREKTEN YAŞIYORUM .MEKANI CENNET RUHU ŞAD OLSUN.
 

Selam ve saygılarımla…
Serap GÜLHAN
Genel Başkan
 

 

Sitede yer alan materyallerin tümü telif hakkı içermektedir.İzinsiz Kopyalanamaz ve Çoğaltılamaz.