TARİHTEN BUGÜNE POLİS

Polis kelimesinin günümüz Türkçesinde genel olarak ifade ettiği mana Emniyet Genel Müdürlüğü personeli olup,kısaca görevli olduğu saha içerisinde vatandaşların huzur ve güvenini temin ile suç ve suçluyla mücadele eden kişi olarak ifade edilebilir.
Türk Polis Teşkilatının kuruluş tarihi olarak Osmanlı Devleti tarafından kurulmuş olan ilk polis biriminin kuruluş tarihi olan 10 Nisan 1845 tarihi kabul edilmekte ve her yıl teşkilat tarafından kutlanmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Belediye teşkilatlanması tamamlanmış olan il, ilçe ve beldelerde güvenlik Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmakta,daha küçük birimlerin ve yapılaşmaya açılmamış alanların güvenliği ise Jandarma Genel Komutanlığı tarafından sağlanmaktadır.
Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve 81 ilde teşkilatlanmış olup konularına göre uzmanlaşmış alt birimlere ayrılmıştır.Suç türlerinin değişken olması neticesi polis teşkilatında da bu değişen suç ile mücadele edebilmek için her geçen Gün yeni uzmanlık birimleri oluşturulmaktadır.
Türk Polisinin eğitimi ise Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek Okulları tarafından verilmektedir. Polis Akademisinde eğitim lisans seviyesinde olup mezunlar komiser yardımcısı rütbesi ile göreve başlar. Polis Meslek Yüksek Okullarında eğitim 2 yıllık önlisans seviyesinde olup mezunlar polis memuru rütbesiyle göreve başlamaktadır.
İnsanların hak ve özgürlüklerinin güven altında bulundurulması gereklidir. Günümüzde devletler, toplumda huzuru ve düzeni sağlama, insanların can ve mal güvenliğini koruma, yasa hakimiyetini sağlamak istemektedirler. Bunun için yasalara ve yasaları uygulayacak bir kuvvete gerek vardır.
İşte Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bu görevi yürüten teşkilatlardan biri, Polis Teşkilatıdır.
Polis; güvenlik hizmetlerini sunan, kamu düzenini ve yurttaşların can ve malı ile temel hak ve özgürlüklerini koruyan, yasa uygulayıcı bir kamu görevlisidir
Evet arkadaşlar kısaca Polis millettir.Millette polis'dir.Yüce Türk milletinin bağrından çıkan vatan Bayrak ve millete adına canı pahasına görev yapan evlatlarımız ve kardeşlerimizdir.2014 Türkiye'sinde akp gibi bir yönetimle görev yapma sorumluluğunu ve mücadelesini sürdüren Polis teşkilatımıza görevlerinde üstün başarı ve sağlık dilerim.Polislerimizin anıldığı polis günlerini .Bu aziz Vatan Güçlü Türk polisi ve Güçlü Türk ordusu ile her zaman payidar kalmıştır.ilelebette payidar kalacaktır.

Saygılarımla
Serap GÜLHAN

 

 

Sitede yer alan materyallerin tümü telif hakkı içermektedir.İzinsiz Kopyalanamaz ve Çoğaltılamaz.